واحد آموزش مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران  دوره‌های متعددی را برای مخاطبان خود برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند:

دوره‌های مقدماتی GS1:این دوره ها برای افزایش دانش عمومی درباره استانداردها و راهکارهای GS1 و کلیدهای شناسایی GS1 و همچنین ردیابی است .این دوره ها توسط واحد آموزش  برگزار می گردد.

دوره های متوسطه GS1: این دوره ها برای افزایش دانش تخصصی درباره استانداردهای فنی Epces ، شبکه جهانی همگام سازی داده GDSN  و ردیابی است. این دوره ها توسط واحد آموزش  برگزار می گردد.

دوره های تحلیل کسب و کار بر اساس BABOK:   در این دوره ها تحلیل گران کسب و کار، درک مناسبی از مهارت های قوی در تحلیل کسب و کار بر اساس استانداردهای GS1 می آموزند.

دوره های online: دوره‏ های آموزشی Basic سیستم GS1 که به صورت Online در 7 سطح برگزار می‏شود  که با کسب دانش مورد نیاز امكان دریافت گواهینامه ‏های بین المللی  آشنایی با سیستم GS1 در حوزه‏های مختلف وجود دارد.

دوره‌های عمومی آشنایی با ایران‌کد و فرایندهای مرتبط، برای افزایش دانش عمومی و تخصصی درباره فرایندها، کارکردها و کاربردهای ایران‌کد. عموماً مراجع آموزشی دارای تفاهم‌نامه با واحد آموزش مرکز با هماهنگی، این دوره‌ها را برگزار می‌کنند. در برخی موارد، بنا بر ضرورت واحد آموزش به طور مستقیم این دوره‌ها را برگزار می‌کند.

دوره‌های کدگذاری: این دوره‌ها برای ایجاد و توسعه دانش و مهارت لازم برای اجرای وظایف کدگذاری در سه سطح مقدماتی، عمومی و تخصصی، برای کارشناسان نمایندگی‌های ایران‌کد و کارشناسان کدگذاری شرکت‌های دارنده بسته 2 ایران‌کد، برگزار می‌شود: دوره مقدماتی برای افراد تازه وارد به شبکه ایران‌کد طرح‌ریزی شده و از اصول کدگذاری تا کدگذاری با نرم‌افزار را در بر می‌گیرد. مخاطبان دوره عمومی افرادی هستند که تا حدی تجربه کدگذاری را داشته و در آزمون دوره مقدماتی موفق بوده‌اند. دوره تخصصی برای افرادی طرح‌ریزی شده که با تجربه بوده و در آزمون دوره عمومی موفق بوده‌اند.

 دوره‌های آموزش خدمات امور مشترکین و عضویت در پرتال ایران‌کد. این دوره‌ها برای کارشناسان عضویت شرکت‌های نمایندگی برگزار می‌شود تا ایشان بتوانند از عهده وظایف امور مشترکین در شرکت‌های خود برآیند و همچنین بتوانند مراجعان خود را به شکلی مناسب برای دریافت بهتر و سریع‌تر خدمات ایران‌کد راهنمایی کنند.

دوره‌های تربیت مدرسی. واحد آموزش برای توسعه توان آموزشی خود با نگاه تمرکز زدایی تلاش کرده یک شبکه آموزش گسترده را در سطح کشور برای آموزش عمومی ایران‌کد شکل دهد. از این‌رو، طی دوره‌های تربیت مدرسی، افراد مستعد مدرسی ایران‌کد را پرورش می‌دهد تا ایشان بتوانند مفاهیم ایران‌کد را به شکلی استاندارد و با کیفیت مطلوب به مخاطبان آموزش دهند.